Čo sú víťazné údery?

Keď ste vo výmene získali dostatočne veľkú výhodu, je čas začať hľadať spôsoby, ako vyhrať. To môže znamenať, že zmeníte svoj výber úderu alebo že zmeníte nuansy svojich úderov, aby boli agresívnejšie.

Prečo to rozlišovať?

Rozlišovanie medzi víťaznými údermi a výstavbou úderov sa môže zdať umelé. Koniec koncov, nesnažíte sa vždy vyhrať výmenu?

Dôvodom tohto rozlišovania je, že sa musíte naučiť, ako využiť svoje výhody: musíte pochopiť, ako vyvinúť dodatočný tlak, keď váš súper bojuje.

A naopak, musíte sa naučiť neisť za víťazným úderom, pokiaľ si to situácia nevyžaduje. Nie ste jediný, kto sa snaží vyhrať výmenu! Ak budete neustále hrať so 100% agresivitou, potom jednoducho prehráte: dáte súperovi šancu vyhrať kvôli vašej zle odhadnutej agresivite.

Naliehavosť použitia dodatočného tlaku

Nepremrhajte svoje šance! Keď je váš súper pod tlakom, musíte hľadať príležitosti, ako vyhrať výmenu. Ak sa vám nepodarí využiť tieto príležitosti, váš súper nakoniec zneškodní vašu výhodu.

Keď majú hráči výhodu, často robia psychologickú chybu, keď majú pocit, že si zaslúžia vyhrať rozohrávku – ako keby víťazstvo v rozohrávke bolo nevyhnutnou odmenou za ich predchádzajúcu dobrú hru. Ak nevyužijete príležitosti na víťazstvo vo výmene, vaša výhoda sa môže ľahko stratiť.

Je dôležité pochopiť, aká krehká je výhoda. Na neutralizáciu situácie musí váš súper zahrať iba jeden dobrý vysoký klír alebo lift (do stredu). Po tomto údere zmizli všetky vaše výhody. Tieto obranné strely sú ako tlačidlo resetovania výmeny: všetko, čo sa stalo predtým, sa stáva irelevantným.

Keď máte výhodu, môžete postúpiť väčšie riziko

Keď je váš súper mimo pozície, môžete hrať údery, ktoré by inak boli príliš riskantné. Keďže nie je v pozícii, aby tieto údery efektívne kryl, ste oveľa menej vystavení protiútoku.

Existuje vzťah medzi veľkosťou tlaku, ktorým úder pôsobí na vášho súpera, a veľkosťou tlaku, ktorý na vás jeho odpoveď môže vyvinúť. Vo všeobecnosti sú vaše najsmrteľnejšie strely aj najrizikovejšie. Keď však váš súper nie je v pozícii na protiútok, môžete riskantný úder bezpečne hrať.

To nevyhnutne neznamená, že budete hrať úplne iný úder, ale môžete svoje údery upraviť tak, aby boli hrozivejšie.