Nechajte súpera meniť smer

Nútiť súpera, aby zmenil smer, vytvára tlak na jeho pohybové schopnosti ( footwork skill).

Spomeňte si na predchádzajúci scenár, kde ste nútili súpera pohybovať sa po dlhej diagonále, zozadu dopredu. Bolo to efektívne, pretože ste ho prinútili prekonať najväčšiu možnú vzdialenosť, no zároveň mu to umožnilo ísť priamou cestou bez zmeny smeru.

Čo keby ste si namiesto toho vybrali druhý predný roh? Napríklad:

  1. Hráte jasne do forehandu súpera
  2. Hrá klír
  3. Hráte drop shot do jeho forehandu.

Ako ďaleko sa presúva?

Na prvý pohľad sa to môže zdať slabšie ako umiestnenie vášho drop shotu do jeho backhandového rohu. Tentoraz je vzdialenosť od rohu k rohu len 6,70 m, nie 8,47 m. Ale to za predpokladu, že protihráč sa pohybuje po priamej línii!

V skutočnosti musí najprv prejsť centrálnou základnou pozíciou, pretože musí pokrývať aj rohy backhandom; v opačnom prípade okamžite vyhráte výmenu úderom do ktoréhokoľvek backhandového rohu.

Takže naozaj, rozdiel vo vzdialenosti nie je taký veľký. Pohyb diagonálne cez kurt je ešte dlhší, ale nie o veľa.

Ďalší druh pohybového tlaku

Tým, že sa rozhodnete nedovoliť súperovi posunúť sa po diagonále, vyvoláte iný druh pohybového tlaku: tlak na zmenu smeru.

Pretože sa váš protivník musí najprv ísť smerom k centrálnej základni, existujú tri rohy, ktoré ho nútia zmeniť smer. Rovnaký smer pohybu dokáže udržať iba vtedy, ak sa ho rozhodnete hrať po diagonále.

Zmeny smeru vyžadujú náročnejší pohyb, než len výmeny po priamke. Je tiež ťažšie udržať rýchlosť, keď ste nútení zmeniť smer.

Čo je lepšie?

Obe možnosti sú dobré možnosti.

Pohyb súpera po diagonále je dobrý, pretože musí prejsť o niečo dlhšiu vzdialenosť. Zmena smeru do iného rohu je však tiež dobrá, vyžaduje vysoké nároky na jeho obratnosť a pohybové schopnosti.

Experimentujte s oboma možnosťami, aby ste zistili, ktorá spôsobuje vášmu súperovi najväčšie ťažkosti; to sa bude líšiť v závislosti od schopnosti vášho súpera:

  • Ak je váš súper obratný, ale chýba mu rýchlosť, použite viac dlhú uhlopriečku.
  • Ak je váš súper rýchly, ale chýba mu obratnosť, použite viac iný roh.

Použitie dlhých uhlopriečok na víťazné údery

Keď je váš súper pod tlakom v rohu a nedokáže sa dostatočne vrátiť, často je najlepšie hrať s ním po diagonále.

Pretože ešte nedosiahol dobrú základnú pozíciu, bude mať veľké problémy prekonať najväčšiu vzdialenosť. Je to vynikajúci spôsob, ako premeniť malú výhodu (neskorý návrat do základnej pozície súpera) na víťaznú výhodu.

Vytváranie výhody tlakom na jeho obratnosť

Nepretržité hranie pozdĺž uhlopriečky je platnou taktikou, ale zvyčajne je lepšie najprv vyvinúť agilný (obratnosť) tlak. Tým, že nútite súpera zmeniť smer, je väčšia pravdepodobnosť, že odhalíte slabosť jeho pohybových schopností.

Keď získate výhodu, mali by ste zvážiť prechod na diagonálnu hru: hranie s ním po diagonále bude nebezpečnejšie, keď ohrozíte jeho návrat do základnej pozície.