Taktika servisu – štvorhra

Účel podávania

Vo štvorhre má servis jednoduchý cieľ: získať prvý útok.

Ak chcete získať prvý útok, musíte si vybrať podanie, ktoré zatlačí na vašich protivníkov, aby hrali lift (alebo klír) , alebo zahrať ďalší slabší úder  – ako napríklad slabý sieťový úder, po ktorom môžete hrať net kill. Ak chcete zhodnotiť úspešnosť vášho podania, opýtajte sa sami seba, či vaša strana má prvý útok, keď podávate. Neočakávajte, že vyhráte rozohrávku priamo pri podaní; ak ich prinútite liftovať, potom ste uspeli vo svojej úlohe servujúceho hráča.

Čo ak môj partner pokazí útok?

Tu je bežná, frustrujúca situácia v priemernom štandardnom klubovom bedmintone:

Hráte nízke podanie. Prijímajúci hráč zdvihne košík (pomerne vysoko). Váš partner hrá slabý klír. Súperi smečujú a vy prehráte výmenu.

Tu je dôležité uvedomiť si, že ste urobili svoju prácu. Vytvorili ste príležitosť pre svojho partnera zaútočiť - a to je najviac, čo môžete očakávať od podávania. Ak sa vám to stále stáva, nemeňte svoju taktiku podávania: vaše podanie je veľkým úspechom!

Možno však budete chcieť zmeniť svojho partnera.

Nízke podanie je najlepšie podanie

Profesionálni hráči štvorhry využívajú nízke podanie viac ako akékoľvek iné podanie. Je to preto, že z nízkeho podanie je ťažšie zaútočiť ako z iného podania: je to jediné podanie, ktoré začne klesať pod výšku siete ihneď po prekročení siete.

Ak hráte flick, váš súper môže zasmečovať alebo zahrať drop shot. Ak však hráte dobre nízke podanie, jeho útočné možnosti sú oveľa obmedzenejšie.

Hrajte podanie priamo

Väčšinu času by ste mali zahrať podanie priamo na T. Zhratie nízkeho podania priamo má dve výhody:

Zaberie najmenej času pri prechode cez sieť.
Najviac obmedzuje uhly odpovede vášho súpera.
Rovné nízke podanie má najkratšiu vzdialenosť na prelet, a preto preletieť sieť trvá najmenej. To znamená, že váš súper má menej času na reakciu, keď hráte rovno nízke podanie.

Priame podanie tiež obmedzuje súperove uhly útoku. Napríklad akékoľvek sieťové údery alebo push musia prechádzať cez vašu úderovú oblasť; to vám dáva dobrú šancu zachytiť ich.

Zahrať podanie priamo na prijímajúceho hráča je tiež dobrá voľba (mierte na jeho prednú nohu). Tu má o niečo lepšie uhly odpovede, ale je pre neho ťažké rozhodnúť sa, či bude hrať forhend alebo bekhend. V dôsledku toho môže byť jeho zmena úchopu pomalšia a môže vziať loptičku o zlomok neskôr.

Nepodávajte krížne podanie k bočným čiaram, okrem prípadov, keď chcete súpera prekvapiť.

Mnoho hráčov preferuje krížne nízke podanie, pretože majú pocit, že útočia na prázdne miesto.

Toto je skôr ilúzia ako realita: v skutočnosti dávate súperovi dobré uhly útoku! Zahranie krížneho podania otvára vaše ihrisko priamym úderom medzi bočné čiary. Vyrovnať sa s priamym úderom je pre vás obzvlášť ťažké.

Krížne podanie je však užitočné ako príležitostná variácia. Tým, že to tu a tam hráte, zasadíte pochybnosti do mysle svojho súpera a poskytnete mu ďalšiu variáciu podania, o ktorú sa bude musieť starať. Potom sa môžete vrátiť k priamemu nízkemu podaniu s vedomím, že bude o niečo pomalšie reagovať.

Použite flick servis ako variáciu

Hoci flick servis nie je objektívne taký dobrý ako nízke podanie, je užitočné občas zahrať toto podanie, aby ste zabránili súperovi predvídať vaše nízke podanie.

Ak budete vždy podávať nízko, šikovný súper začne hazardovať s tým, že budete pokračovať v tomto vzore. To mu umožní rýchlejšie reagovať, keď podávate, a rozhodne naň zaútočiť.

Ak však používate príležitostné flick podanie, váš súper musí byť pripravený na oba typy podania: fyzicky pripravený (ako stojí) aj mentálne pripravený (ako číta vaše podanie).

Kľúčový tip
Účelom flick podaní je obmedziť útok súpera na vaše nízke podania.

Ak používate flick ako vaše obvyklé podanie, potom sa stane zbytočným!

Flick servis je efektívny priamy i na bočné čiary

Flick podanie na kríž je pravdepodobne lepšie ako priame flick podanie, pretože:

Núti prijímajúceho hráča posunúť sa ďalej.
Ak zaútočí, jeho strely budú prichádzať z rohu a nie zo stredu (tým sa dá ľahšie brániť).
Zdá sa, že to potvrdzujú profesionálne zápasy, kde sa sa flick podania častejšie hrajú krížne ako priamo.

Krížne flick podanie je však náročnejšie, takže ho hrajte len vtedy, ak dokážete dôsledne dosiahnuť plnú vzdialenosť a výšku!

Dávajte pozor na používanie drive servisu

Existuje dôvod, prečo toto podanie takmer nikdy nevidíte na profesionálnej úrovni!

Drive podanie je vysoko riziková taktika: ak váš súper nereaguje dostatočne rýchlo, vyhrávate rozohrávku; ale inak prehráte.

Pri nízkych úrovniach hry má veľa prijímajúcich hráčov problém vrátiť drive podanie a možno ich použiť na získanie lacných bodov. Proti šikovnejším a skúsenejším prijímačom však jednoducho prehráte. Dokonca aj slabí hráči sa po prvotnom šoku zvyčajne prispôsobia drive podaniu.

V každom prípade experimentujte: zahrajte si drive podanie a uvidíte, čo sa stane. Buďte však pripravení chrániť svoje oči!