OLYMPIJSKÉ HRY RIO 2016

V sobotu 20.8.2016 pre bedmintonových priaznivcov vyvrcholila olympiáda vyvrcholila olympiáda finálovou dvojhrou mužov, kde sa stretli Lee Chong Wei (MAS) s CHEN Long (CHN). Lee Chong Wei sa pokúsil bojovať o zlato už na tretej olympiáde. Dvakrát predtým získal striebro. Ani na tejto olympiáde túto tradíciu nenarušil a napriek úpornej snahe prehral s neprekonateľným Chen Long 18:21, 18:21.

Veľmi zaujímavý duel sa odohral i o bronzovú medailu, kde sa stretol mladý, bývalý juniorský master sveta Viktor Axelsen (DEN) s bedmintonovou legendou Lin Danom (CHN).Je pravdou, že po dvoch zlatých medailách s minulých olympijských hier už Lin Dan ťažko hľadal motiváciu na tento zápas. Napriek tomu sme mali možnosť vidieť nádherné výmeny a vyspelé taktické údery. Zápas sa skončil po troch setoch víťazstvom Dána 15:21, 21:10, 21:17.

Najočakávanejším zápasom na olympiáde bol zápas Lee Chong Wei Lin Dan. Tentoraz ho po neuveriteľnom boji vyhral Malajzijčan.

V mužskej štvorhre sa stretla Čína s Malajziou Fu Haifeng, Zhang Nan – Shem V Goh, Wee Kiong Tan 16:21, 21:11, 23:21. Malajských hráči mali dva mečboly, ktoré ale nedokázali využiť.
Bronzovú medailu získala prekvapujúco stále lepšie hrajúca anglická dvojica Marcus ELLIS, Chris LANGRIDGE.

Od roku 1996 nezískala Európa žiadnu zlatú bedmintonovú olympijskú medailu, až olympijské hry v Rio prelomili túto smolu. Menovite to bola najúspešnejšia európska bedmintonistka všetkých dôb len 23 ročná španielka Carolina Marin (ESP). Prvý set síce Carolina tesne prehrala, ale v ďalších dvoch už nedala Indke Pusarla Venkata Sindhu (IND) žiadnu šancu 19:21, 21:12, 21:15. Bronzovú medailu získala Nozomi Okuhara (JAP) po skreči Li Xuerui (CHN).

Nesmierne napínavý zápas sa zviedol v ženskej štvorhre. Dánsky pár bol len dva body od zlatej olympijskej medaily – viedli v poslednom sete 19:16, keď nakoniec podľahol japonskej dvojici Misaki Matsutomo, Ayaka Takahashi (Jap) – Christinna Pedersen, Kamilla Rytter Juhl (DEN) 18:21, 21:9 a 21:19. Bolo to prvé víťazstvo inej krajiny ako Čína od roku 1996 v tejto disciplíne. Bronzovú medailu získal kórejský pár JUNG Kyung Eun, KORSHIN Seung Chan.

V mixe nezaváhal indonézsky pár Tontowi AHMAD, Liliyana NATSIR a vo finále porazili Malajzijskú dvojicu Peng Soon CHAN, Liu Ying GOH 21:14, 21:12.

About